Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opis

Primorje to przepiękna i wyjątkowo atrakcyjna pod względem turystycznym kraina znajdująca się w zachodniej Słowenii. Jak sama nazwa wskazuje, Primorje (Przymorze) usytuowane jest nad Morzem Adriatyckim - 47km pasa nadbrzeżnego sprawia, że jest to jedyny obszar w kraju, który posiada dostęp do morza. Region ten zaskakuje różnorodnością krajobrazów - tereny górskie sąsiadują z wybrzeżem, pola oliwek czy winorośli z jaskiniami i dolinami rzecznymi, a małe urokliwe miasteczka z dziką, fascynującą przyrodą.
W Primorje możemy wyróżnić cztery główne podregiony: Istria, Kras, Primorska Środkowa oraz dolina rzeki Soczy (Soča). Mają one do zaoferowania turystom wiele możliwości spędzania wolnego czasu - z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Atrakcje turystyczne



Region Primorje przyciąga miłośników wszelkich sportów na świeżym powietrzu, także tych ekstremalnych. W dolinie rzeki Soczy istnieje wiele biur podróży organizujących rozmaite wyprawy o różnym stopniu trudności oraz wypożyczających niezbędny sprzęt. Można pływać na pontonie i kajaku, ostatnimi czasy popularne stały się bardziej ryzykowne sporty takie jak kanionig, hydrospeed i rafting. Oprócz tego znajdują się tutaj wspaniałe malownicze trasy przystosowane do jazdy na rowerze, uprawiania turystyki pieszej i górskiej oraz narciarstwa na stokach góry Kanin. Można także skakać na bungee (z mostu Solkan o wysokości 55 m znajdującego się nad rzeką Soča) albo spróbować swoich sił w paralotniarstwie (loty organizowane są ze wzgórz Kanin i Mangart).
Głównym miastem jest tutaj Bovec, będący centrum turystycznym dla wszystkich przybywających do tej części Przymorza. Można tam poszukać noclegu, zasięgnąć informacji o organizowanych wycieczkach w głąb doliny albo spędzić czas zwiedzając jedno z trzech muzeów wojennych (ekspozycja prezentowana jest w prywatnych mieszkaniach, warto wybrać się tam choćby ze względu na unikatowy charakter owych muzeów). Tutejsze tereny były świadkami krwawych potyczek podczas I wojny światowej, kiedy przebiegała tędy linia frontu walczących wojsk. Niedaleko miasta można zobaczyć dawne okopy z umocnieniami i kwaterami dowództwa. W pobliżu znajduje się również twierdza Kluže, która wybudowana została przez wojska austro - węgierskie. Otoczone wzgórzami miasteczko Kobarid warte jest uwagi przede wszystkim ze względu na Muzeum Wojny oraz Szlak I Wojny Światowej. Najwięcej emocji zawsze dostarcza możliwość przejścia przez linowy most zawieszony nad Soczą - znajduje się on w tym samym miejscu, w którym rzekę pokonywali podczas wojny żołnierze. Kobarid znany jest również z powieści „Pożegnanie z bronią” autorstwa Ernesta Hemingwaya.
W środkowej części regionu koniecznie trzeba zwiedzić miasto Idrija. Słynie ono z koronek (čipke) wyrabianych przez tamtejsze kobiety - można je zakupić w licznych sklepikach. Poza tym warto zobaczyć pozostałości po kopalnianej przeszłości tego miejsca. Od XVI do 1995 roku wydobywano tutaj rtęć. Zwiedza się sztolnię Antoniego i sztolnię Franciszka, dom górnika oraz młyn wodny Kamšt. W okolicy warto zajrzeć do Cerkna, w którym znajduje się ciekawe muzeum poświęcone w części II wojnie światowej, a w części odkryciom archeologicznym. Turystom udostępniony jest tutaj także szpital partyzancki Franja - jedno z najważniejszych muzeów wojennych w Europie.
Region Kras (Krast), od którego wywodzi się „kras” - termin używany w geologii, to niesamowita kraina pełna jaskiń i malowniczych widoków. Jaskinie Szkocjańskie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, posiadają komory, naturalne sale i korytarze, w których zobaczyć można fantastyczne formy naciekowe, stalagmity i stalaktyty oraz kanion wpadającej do jaskiń rzeki Reki. Jaskinia Postojna jest jedną z najsłynniejszych jaskiń w Europie. Można wędrować tam po oświetlonych salach podziwiając wiele naturalnych obiektów, np. stalaktyt Brylant oraz Filarową Kolumnę. Znajduje się tam także muzeum przyrodnicze poświęcone budowie geologicznej jaskini, jej faunie i florze. Niedaleko, w Lipicy, miejscowości znanej z hodowli białych koni Lipizzaner, można zwiedzić imponującą stadninę, której historia sięga 1580 roku. Istnieje możliwość wynajęcia wierzchowca albo zapisania się na kurs w szkółce jeździeckiej. W Krasie ciekawy jest także kościół św. Trójcy w miasteczku Hrastovljie, w którym znajdują się liczące ponad 500 lat freski obrazujące Taniec śmierci.
Region Istria to przede wszystkim ścisłe wybrzeże Morza Adriatyckiego. Znajdziemy tutaj wszelkie rozrywki typowe dla przyplażowych kurortów - kasyna, dyskoteki, winnice i promenady. Najważniejsze miasta portowe to Koper, Izola i Piran. Uwagę warto zwrócić w nich głównie na ciekawą architekturę, na której swoje wyraźne piętno odcisnęli Wenecjanie (Wenecja znajduje się po drugiej stronie Zatoki Triesteńskiej). W mieście Koper zwiedza się przede wszystkim dzielnicę historyczną z rynkiem, katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, XII- wieczną chrzcielnicę, kościół św. Trójcy z XVII wieku, magazyn soli z XV wieku oraz pałace (Pretora, Brutti), a także place miejskie. W najważniejszym mieście portowym kraju, Izoli, warto zobaczyć kościół św. Maurycego i oryginalnie zdobiony pałac Besengh degli Ughi utrzymany w rokokowym stylu. Piran jest chyba najpiękniejszym miasteczkiem na wybrzeżu Słowenii: pełnym zabytków, klimatycznych uliczek i punktów widokowych, z których widać m.in. Triest. Warto zobaczyć pochodzący z XV wieku Dom Wenecki, kościół św. Piotra, mury obronne, katedrę św. Jerzego oraz wstąpić do Muzeum Morskiego.

Klimat i kuchnia



W Primorje panuje klimat śródziemnomorski. Przez większość dni w roku świeci tutaj słońce, a niezbyt wysokie temperatury sprzyjają wypoczynkowi. Zimy są zazwyczaj łagodne. Pogoda taka stwarza świetne warunki do uprawy oliwek i winorośli, pija się więc dużo wina (najpopularniejsze jest pochodzące z Krasu wino Teran) i jada świeże owoce oraz warzywa. Specjalnością regionu są gęste zupy (głównie ziemniaczane) i suszona szynka (pršut). Z powodu bliskości morza, popularne są dania przygotowywane z ryb i owoców morza (najlepsze potrawy serwuje portowe miasto Izola). Z doskonałego menu słynie miasteczko Kobarid w dolinie Soczy. W niedalekiej odległości od miasta porozrzucane są urokliwe wioski zajmujące się pielęgnacją sadów owocowych i produkcją wina - wiele tu znakomitych restauracji i winiarni. Przez tę cześć Słowenii przebiega turystyczny winny szlak Brdy umożliwiający podziwianie wspaniałych widoków i degustację miejscowych specjałów kulinarnych i wyrobów winiarskich.

Noclegi i dojazd



Primorje z roku na rok staje się miejscem coraz bardziej znanym wśród turystów z całego świata, co powoduje, że infrastruktura turystyczna cały czas się rozwija. Noclegów należy szukać przede wszystkim w pobliżu tras turystycznych i przy plażach. Znajdziemy tam hotele z wygodnymi opcjami all inclusive, first i last minute, a także tańsze kwatery prywatne, gospodarstwa agroturystyczne i campingi.
Do Primorje dostaniemy się przez stolicę kraju, Lublanę, z której kursują pociągi i autobusy do wybranych miejscowości. Podróż autobusem ze stolicy do Boveku trwa ok. 2,5h, do Kobraid ok. 3h, do Idriji ok. 1,5h, a do Izoli 2,5h. Do stadniny w Lipicy dojedziemy się tylko taksówką z pobliskiego Sežana (nie kursują tam inne środki transportu).

Szukaj noclegu w Primorje,

Dorośli
Dzieci

osób oceniło to miejsce
osoby lubią to miejsce

To miejsce nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń to miejsce

Opinie ()

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1429 s