Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Opis

Region geograficzny i wspólnota autonomiczna Hiszpanii, zajmująca północno-wschodnią część Półwyspu Iberyjskiego. Podzielona na cztery prowincje: Barcelonę, która jest stolicą Katalonii i drugim co do wielkości miastem Hiszpanii, Tarragonę, Lleidę i Geronę. Katalonia stanowi jeden z najbardziej interesujących regionów Hiszpanii. Od strony północnej oddzielona jest od Francji i Andory Pirenejami, natomiast od wschodniego krańca i przez całą długość wybrzeża, skąpana wodami Adriatyku. Antonio Gaudí, Salvador Dalí, Pablo Picasso, Ferrán Adria, to tylko niektóre nazwiska kojarzące się nam z Katalonią. Oryginalna architektura, gorące plaże, bliskość gór, niezliczona ilość reliktów i placówek kulturalnych, nocne życie, wyśmienita kuchnia. Można by w nieskończoność mnożyć atuty tego regionu. Czy można sobie wymarzyć lepsze wakacje?

Katalonia – Historia
      Pierwsze szczątki odnalezione w Katalonii sięgają czasów prehistorycznych z okresu paleolitu środkowego, o czym świadczą liczne znaleziska, głównie w Banolas i Mollet. W latach od ok. 2500 do 1800 p. n. e. zaczęły tu powstawać pierwsze obiekty z miedzi. W okresie Epoki Brązu z kolei, napłynęły pierwsze ludy indoeuropejskie. W czasach antycznych obecność różnych kultur, w szczególności greckiej i kartagińskiej, dały początek nowej kulturze zwanej iberyjską, przypadającej na okres od VIII do III wieku p. n. e. W 217 r. przybyli tu Rzymianie i nastąpiła romanizacja. W V wieku ziemie dzisiejszej Katalonii opanowali Wizygoci, którzy panowali tu do początków VIII wieku. W tym wieku też wkroczyli na ziemie Półwyspu Iberyjskiego - Arabowie. Powstała pod koniec wieku marchia ze stolicą w Barcelonie, miała za zadanie zwalczanie i wyparcie Maurów. W 1137 r. Katalonia połączyła się z Aragonią, w XV wieku Aragonia z Kastylią. Katalonia rozkwitała do XVI wieku, później jej znaczenie zaczęło maleć, przeżywając nawet stagnację. Po wielu zawirowaniach, upadkach i wzlotach, wojnach i powstaniach, odbieraniu i przyznawaniu autonomii, dziś Katalonia, obok Baskonii, jest jednym z bogatszych regionów Hiszpanii.

Katalonia – klimat
      Położenie regionu sprawia, iż panuje tu zróżnicowanie klimatyczne. Generalnie dominuje klimat śródziemnomorski o gorących latach i łagodnych zimach, jednakże w niektórych częściach Pirenejów mamy do czynienia z kilkoma typami klimatu, w tym atlantycki. Opady są stosunkowo niewielkie, szczególnie zimą. W Pirenejach możemy spotkać deszcz latem, na wybrzeżu jesienią, natomiast w pozostałej części wiosną.

Katalonia – zabytki
      Katalonia to region o bogatej kulturze i niesamowitej ilości zabytków, co sprawia, iż jest bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym. Barcelona oferuje nam niezliczoną ilość klasztorów, wież, placów i uliczek. To jeden z najważniejszych portów Hiszpanii. To tutaj spędził większą część życia i tworzył Antonio Gaudí, sławny architekt, który swą twórczością na zawsze zapisał się w historii. Jest autorem m. in. takich dzieł jak Casa Batlló, Casa Miló oraz świątyni pokutnej La Sagrada Familia, która jest znakiem rozpoznawczym Barcelony. To kosmopolityczne miasto właśnie dzięki niepowtarzalnej architekturze artysty zawdzięcza swój wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju klimat. Inne, godne uwagi miejsca to: Dzielnica Gotycka (Barrio Gótico) z ratuszem z XIV w., Pałacem Generalitat oraz wspaniałą, gotycką katedrą Santa Eulalia z bogato rzeźbionym ołtarzem, grobowcami świętych i pięknymi witrażami. Wśród licznych muzeów Barcelony należy wyróżnić Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej, obejmujące kolekcje od epoki romańskiej do pierwszej połowy XX wieku; Muzeum Picassa z przeogromną kolekcją dzieł sławnego malarza; Muzeum Etnologiczne, ukazujące obiekty należące m. in. do wczesnych cywilizacji Ameryki Łacińskiej i wiele innych. Któż nie słyszał o tzw. Ramblas w Barcelonie. To uliczki z oszałamiającą ilością kawiarni, restauracji, sklepików i artystów ulicznych. Nie sposób nie zahaczyć o nie. Zagorzali kibice piłki nożnej nie wyjadą z Barcelony bez odwiedzenia stadionu Camp Nou. Bardzo ważnym ośrodkiem jest również Tarragona z rozległym kompleksem archeologicznym z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Możemy podziwiać pozostałości antycznych murów miejskich, akwedukt oraz amfiteatr. Miejscowe muzeum zgromadziło sarkofagi, mozaiki, amfory i wiele innych przedmiotów znalezionych w starożytnych grobowcach. Nie mniej ważnym i interesującym obiektem Katalonii jest Stara Katedra, łącząca styl romański i gotycki. Miejscem również obfitującym w ciekawe, historyczne obiekty, aczkolwiek dużo spokojniejszym jest Girona, której wspaniałe mury obronne robią na turystach duże wrażenie. Pełno tu wąskich uliczek i średniowiecznych kamienic.

Katalonia - plaże i kurorty
      Dzikie Wybrzeże (Costa Brava) - region turystyczny graniczący z Francją, o długości wybrzeża ok. 214 km. Plaże charakteryzują się bardzo dobrą jakością wód, o czym świadczy duża ilość błękitnych flag. Skały i klify czynią tę część terenu nieco trudno dostępną w porównaniu do innych, przez co jest bardziej dziewicza, a co za tym idzie, bardzo naturalna. Główne kurorty wybrzeża to Lloret de Mar, Blanes, Calella.
      Złote Wybrzeże (Costa Dorada) - tereny nizinne o piaszczystych plażach, obejmuje obszar od Barcelony po Tarragonę. Piękne i lubiane kurorty to Cambrilis, Salou, Calafell.

Katalonia - wycieczki
      Jeśli komuś jeszcze mało tak potężnej dawki zabytków, może skorzystać z takich atrakcji jak wyciąg krzesełkowy, łączący port w Barcelonie i górę Montjuic. Wspaniałe wrażenia zapewnione. Bardzo dobra propozycja na eskapadę to góra Montserrat, oddalona od Barcelony ok. 60 km. Trudno znaleźć Katalończyka, który chociaż raz nie udał się do tego świętego miejsca. Atrakcyjność miejsca polega na okazałych formacjach geologicznych i klasztorze Benedyktynów z figurą Czarnej Madonny (La Moreneta), będącej głównym obiektem kultu Katalonii. Można się tu dostać autokarem, pociągiem lub samochodem.

Katalonia - imprezy
      Imprezy to specjalność narodu hiszpańskiego a więc i Katalończyków. Do ulubionych należy noc z 23 na 24 czerwca, czyli noc św. Jana (Festival de San Juan). Lato jest witane na plażach, wśród błysków sztucznych ogni, wielkich ognisk i muzyki. Zabawa trwa do białego rana. Od 15 do 21 sierpnia obchodzi się Fiesta Mayor de Gracia - barwny, uliczny festyn z dużą ilością muzyki, występów artystów i zdobienia ulic. 24 września to czas na święto patronki (Fiesta de la Marce). Petardy, sztuczne ognie, parady, konkursy, koncerty, pokazy i wiele innych atrakcji, zmieniają ulice nie do poznania. Wachlarz imprez jest oczywiście dużo szerszy.

Katalonia - baza noclegowa
      Bardzo szeroka oferta miejsc noclegowych gwarantuje, iż zarówno wymagający biznesmen, rodzina z dziećmi czy niezbyt zamożny student znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Bardzo przystępne ceny małych pokoi z łazienką, nawet w takim miejscu jak Plaza Catalunya w Barcelonie sprawia, iż każdy może sobie pozwolić na przenocowanie w tej wielkiej metropolii Europy. Bardzo dobrze wyposażone hotele 3, 4 i 5-gwiazdkowe, bungalowy, apartamenty i pensjonaty oferują ogromną ilość miejsc noclegowych.

Katalonia - gastronomia
      Pod względem kulinarnym Katalonia ma wielkie pole do popisu. To ziemia rodzinna najsłynniejszego szefa kuchni, Ferrana Adria, który jest właścicielem restauracji "El Bulli" w Geronie. Nigdzie w Europie nie znajdziemy regionu z taką ilością lokali gastronomicznych. Dumą dla wszystkich Barcelończyków jest 9 gwiazdek Michelin i pierwsze miejsce na liście. Typowa przystawka (tapas) katalońska to pa amb tomaquet czyli chrupiące pieczywo natarte pomidorem, czosnkiem i oliwą. Bardzo popularna jest też tortilla de patatas, nic innego jak omlet z ziemniakami. Równie smaczne są podpieczone na oliwie rydze z czosnkiem i pietruszką. Na pierwsze danie można polecić escudellę, przyrządzoną na bazie kiełbasek butifarra, mięsa z przyprawami, ziemniaków, kapusty i ciecierzycy. Kolejny przysmak to szpinak po katalońsku podawany z rodzynkami. Dania główne składają się przede wszystkim z mięsa lub występujących tu ryb. Niektóre tylko przykłady rybnych dań to: rape (ryba z rodziny żabnicowatych) "Costa Brava", tuńczyk z warzywami, dorsz z rodzynkami i orzeszkami piniowymi. Bardzo popularne są także dorada, sardela i świeże, malutkie sardynki. Ilość i jakość owoców morza jeszcze bardziej podnosi poziom kulinarny regionu. Sepia, kalmary, ośmiornice, małże, kraby, krewetki, czyli bardzo duży wybór i wiele sposobów przyrządzania. Dania mięsne to przede wszystkim wołowina, kurczak, indyk, królik i baranina. Spośród wielu przepisów należy wyróżnić królika w sosie czekoladowym i cielęcinę z borowikami. Katalonia słynie z sosów, z których najbardziej znany jest alioli na bazie czosnku. Jeśli chodzi o desery to niekwestionowane, pierwsze miejsce zajmuje oczywiście krem kataloński (crema catalana) znany w całej Hiszpanii. Nie może zabraknąć dobrej butelki wina, w tym przypadku katalońskiego specjału, jakim jest cava.

Szukaj noclegu w Katalonia,

Dorośli
Dzieci

osób oceniło to miejsce
osoby lubią to miejsce

Doskonałe
0
Bardzo dobre
0
Przeciętne
0
Słabe
0
Bardzo słabe
0

Opinie ()

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.2549 s