Opis
Attyka – Grecja
To malownicza, historyczna kraina w kształcie trójkąta, leżąca w południowo-wschodniej częściGrecji nad Morzem Egejskim. Poza Półwyspem Attyckim do Attyki zaliczane są również pobliskie wyspy: Salamina i Egina. W centralnej części Attyki znajduje się stolica państwa – Ateny , posiadająca dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną. Przez Attykę przepływają dwie rzeki – Ilossos i Kifissos. Obecnie w skład terenów attyckich wchodzą również północna część Półwyspu Argolidzkiego oraz wyspa Kythira. Attyka należy do najchętniej odwiedzanych regionów w basenie Morza Śródziemnego.
Tu spotykają się ze sobą kultura starożytnej Grecji z nowoczesną cywilizacją. Tylko na niewielkim obszarze Attyki rozwija się rolnictwo. Skupia się ono głównie na hodowli winnej latorośli, uprawie warzyw i drzew owocowych, nie wspominając już o drzewkach oliwkowych, które rosną niemal wszędzie.
Wybrzeże usiane jest licznymi osadami, wioskami i niewielkimi miasteczkami, których mieszkańcy żyjąc własnym rytmem kultywują dawne tradycje i zwyczaje.
Attyka – historia
Początki Attyki związane są ze wzgórzem Akropol, gdzie w XIII w. p. n. e. powstała pierwsza ateńska polis, która następnie stopniowo rozszerzała się w kierunku podnóża. Akropol z czasem stał się ośrodkiem sakralnym, na którym wznoszono kolejne świątynie, zaś miejscem publicznego gromadzenia się ludności została znajdująca się u stóp wzgórza agora. Historia terenów attyckich związana jest ściśle z burzliwą historią Grecji. Na przestrzeni wieków Akropol często był najeżdżany i niszczony zarówno przez obce wojska, jak również przez barbarzyńców. Okres największej świetności Attyki przypada na V w. p. n. e., kiedy to idea demokracji, myśl filozoficzna i sztuka przeżywały rozkwit. Tereny Attyki to obszar, na którym zrodziła się w starożytności kultura i cywilizacja europejska.
Attyka – turystyka, zabytki, muzea
Attyka ze stolicą wAtenach to region obfitujący w liczne atrakcje turystyczne. Odwiedzając Ateny koniecznie trzeba zobaczyć najsławniejsze greckie wzgórze – Akropol (Ακρόπολη, Acropolis), które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także przepiękne monumentalne budowle: Partenon (Παρθενών, Parthenon), Erechtejon, świątynię Ateny (Temple of Athena Nike) oraz Propyleje. Niezapomnianym wrażeniem jest widok ze wzgórza Areopagu na zabytki Akropolu, jak również ze wzgórza Pnyks oraz Olympeionu – świątyni Zeusa Olimpijskiego (Temple of Olympian Zeus). Schodząc z Akropolu nie można pominąć znajdującego się na jego zboczu Teatru Dionizosa, jak również forum z okresu rzymskiego, Agory i Tezejonu – świątyni Hefajstosa. Warto również zobaczyć nieco odległy od Akropolu Łuk Hadriana.
Zwiedzając Ateny koniecznie trzeba udać się na spacer do znajdującej się na północny-wschód od Akropolu Plaki – starego miasta, które w czasach antycznych było centrumAten . Plaka pełna jest starożytnych pozostałości, neoklasycznych budowli, kościołów, domków o urokliwej zabudowie, licznie rozsianych tawern, kawiarni i winiarni, które sprawiają, że panuje tu niesamowity grecki klimat, a życie w Place nigdy nie zamiera.
Turyści zwiedzający Ateny powinni udać się do Muzeum Akropolu (New Acropolis Museum) i Narodowego Muzeum Archeologicznego (National Archaeological Museum). Osoby, które szczególnie zainteresowane są zbiorami muzealnymi koniecznie muszą zobaczyć ekspozycje sztuki sakralnej w Muzeum Bizantyjskim (Byzantine Museum), a także Muzeum Benakisa (Benaki Museum), w którym znajdują się ekspozycje sztuki azjatyckiej, bizantyjskiej i bałkańskiej.
Kolejnym ważnym punktem dla zwiedzających Attykę jest bizantyjski klasztor z XI wieku w Daphni, leżący w odległości 11 km od Aten na drodze do Koryntu. W pobliżu klasztoru co roku w drugiej połowie lipca odbywa się Ateński Festiwal Wina.
Miejscem, którego nie wolno pominąć jest znajdujący się w odległości ok. 60 km na południe od Aten Przylądek Sunion z wzniesioną na urwistym, skalistym cyplu świątynią Posejdona oraz znajdującym się w głębi półwyspu Parku Narodowym.
Będąc nad Zatoką Sarońską koniecznie trzeba zajrzeć do miasta Eleusis by zwiedzić świątynię Demeter oraz Wielkie i Małe Propyleje. Nie wypada także pominąć słynnego Maratonu z kurhanem, który został usypany bohaterskiemu żołnierzowi na pamiątkę jego historycznego biegu.
Attyka – wycieczki, rejsy, transport
W Atenach, organizowane są piesze wycieczki w celu zwiedzenia miasta i okolic oraz objazdowe wycieczki samochodem bądź autokarem po terenach Attyki. Podróż taką umożliwia dobrze rozwinięta sieć dróg, dzięki którym możemy dotrzeć niemal w każdy zakątek Attyki. Szczególnie polecaną wycieczką jest podróż wzdłuż malowniczego wybrzeża Apolla do najwyżej wzniesionego na trasie Przylądka Sunion, z którego możemy podziwiać piękny widok na Morze Egejskie oraz ruiny wzniesionej w V w. p. n. e. świątyni Posejdona. W drodze powrotnej z Przylądka Sunion możemy pojechać wzdłuż wzgórz Mesoji, w których znajdują się dwie jaskinie – Paeni i Pana oraz Lawrion (Laurium), z których w starożytności wydobywano srebro. Mesoja to również tereny usiane małymi wioskami i uroczymi tawernami, w których możemy skosztować dobrego wina i lokalnych potraw.
Również dobrze rozwinięta komunikacja wodna – regularnie kursujące promy i wodoloty na terenie całej Grecji, sprzyjają podróżowaniu. Z łatwością możemy dostać się na pobliskie wyspy, wśród których na szczególną uwagę zasługuje należąca do Attyki Egina, na której zachowały się w dobrym stanie ruiny świątyni Ateny.
Attyka – wakacje, wczasy, plaże, rozrywka
Tereny Attyki to nie tylko zachwycające swym pięknem starożytne budowle, niekiedy – niestety – tylko ich ruiny, ale także przepiękne i zdumiewające widoki roztaczające się m. in. ze wzgórz Likavitos i Filopappou, które przyciągają turystów. Dodatkową atrakcją są znajdujące się na tych terenach urokliwe kawiarenki, tawerny i restauracje, w których poza bogatymi smakami tradycyjnej regionalnej kuchni możemy posłuchać radosnych dźwięków greckiej muzyki.
Nadmorskie tereny Attyki to tętniące życiem najpiękniejsze w regionie piaszczyste i malownicze plaże oblane czystym, błękitnym morzem. Najsłynniejszymi kurortami, chętnie odwiedzanymi przez turystów, sąGlifada , Porto Rafti i Rafina. Także w nocy attyckie wybrzeże nie zamiera. Główną atrakcją po zachodzie słońca są utrzymane na wysokim poziomie eleganckie restauracje, a także otwarte do wczesnych godzin porannych chętnie odwiedzane bary, kluby i dyskoteki.
Attyka ma również bogatą ofertę kulturalną, na którą składają się m. in. organizowane na świeżym powietrzu koncerty i festiwale tradycyjnej greckiej muzyki oraz projekcje filmów.
Attyka – kulinaria
W kuchni greckiej, ze względu na obecność w kalendarzu greckiej Cerkwi prawosławnej licznych dni postnych, wiele dań jest bezmięsnych. Postna kuchnia grecka składa się głównie z warzyw w różnych postaciach (panierowane, gotowane, smażone), gęstych rybich zupek, zapiekanek z sera i szpinaku w cieście francuskim, a także z duszonych ośmiornic i ślimaków. Tradycyjnymi daniami, których nie wypada nie spróbować będąc w Grecji, są: Pastisio – makaron z mięsem mielonym i sosem beszamelowym; Souvlaki – popularne szaszłyki, czyli opiekane na szpikulcu mięso z warzywami oraz Kleftiko – duszona jagnięcina w sosie pomidorowym. Jako przekąski na greckim stole pojawiają się: Gigantes – bób w sosie pomidorowym; Dolamdes – nadziewane ryżem liście winogrona; Tzatziki – jogurt z czosnkiem, miętą i ogórkiem, a także Taramasalata, czyli pasta z ikry z tartą bułką. W porze deseru Grecy zajadają się jogurtem z miodem i orzechami włoskimi, a także ciastkami z kaszy manny (Halva tis Rinas) oraz chałwą zrobioną z mąki, pasty sezamowej, orzechów, miodu i oliwy (Halva tou bakali).
Mówiąc o kuchni greckiej nie sposób nie wspomnieć o kultywowanych w tym regionie od czasów antycznych tradycjach uprawy winorośli i produkcji win. W Grecji znajduje się obecnie około 150 tysięcy hektarów winnic, które produkują pół miliarda litrów wina rocznie. Najpopularniejszymi winami w Grecji są Restina i Roditis. Restina to tradycyjne wytrawne białe wino, które najlepiej pasuje do smażonych, ostrych i orientalnych dań kuchni greckiej, zaś Roditis to wytrawne wino różowe o owocowym aromacie, które serwowane jest do potraw zawierających drób i makaron.
Attyka – noclegi
Na terenie Attyki znajduje się rozbudowana baza noclegowa w postaci prywatnych apartamentów, hoteli, pensjonatów, zajazdów, kwater prywatnych i domków campingowych. Każdy może znaleźć coś dla siebie – ceny są bardzo atrakcyjne, a ich wysokość jest adekwatna w stosunku do oferowanych usług. Są to hotele zarówno o średnim standardzie, jak również bardzo luksusowe z możliwościami all inclusive.
Attyka – pogoda
Położenie Attyki w strefie klimatu podzwrotnikowo-śródziemnomorskiego, jest gwarancją udanych wakacji. Lato jest gorące, a opady deszczu należą do rzadkości. Średnia temperatura powietrza w ciągu roku wynosi 25°C, zaś latem dochodzi nawet do 35°C. Temperatura wody w sezonie wakacyjnym (od czerwca do września) waha się w zakresie 20-25°C. Pobyt na gorących greckich plażach umila w okresie letnim powiew przyjemnego i świeżego wiatru zwanego meltemi. Poza sezonem wakacyjnym temperatura powietrza i wody na terenach Attyki nie spada poniżej 12°C. Zimy są łagodne, bardzo rzadko występują tu opady śniegu.
To malownicza, historyczna kraina w kształcie trójkąta, leżąca w południowo-wschodniej części
Tu spotykają się ze sobą kultura starożytnej Grecji z nowoczesną cywilizacją. Tylko na niewielkim obszarze Attyki rozwija się rolnictwo. Skupia się ono głównie na hodowli winnej latorośli, uprawie warzyw i drzew owocowych, nie wspominając już o drzewkach oliwkowych, które rosną niemal wszędzie.
Wybrzeże usiane jest licznymi osadami, wioskami i niewielkimi miasteczkami, których mieszkańcy żyjąc własnym rytmem kultywują dawne tradycje i zwyczaje.
Attyka – historia
Początki Attyki związane są ze wzgórzem Akropol, gdzie w XIII w. p. n. e. powstała pierwsza ateńska polis, która następnie stopniowo rozszerzała się w kierunku podnóża. Akropol z czasem stał się ośrodkiem sakralnym, na którym wznoszono kolejne świątynie, zaś miejscem publicznego gromadzenia się ludności została znajdująca się u stóp wzgórza agora. Historia terenów attyckich związana jest ściśle z burzliwą historią Grecji. Na przestrzeni wieków Akropol często był najeżdżany i niszczony zarówno przez obce wojska, jak również przez barbarzyńców. Okres największej świetności Attyki przypada na V w. p. n. e., kiedy to idea demokracji, myśl filozoficzna i sztuka przeżywały rozkwit. Tereny Attyki to obszar, na którym zrodziła się w starożytności kultura i cywilizacja europejska.
Attyka – turystyka, zabytki, muzea
Attyka ze stolicą w
Zwiedzając Ateny koniecznie trzeba udać się na spacer do znajdującej się na północny-wschód od Akropolu Plaki – starego miasta, które w czasach antycznych było centrum
Turyści zwiedzający Ateny powinni udać się do Muzeum Akropolu (New Acropolis Museum) i Narodowego Muzeum Archeologicznego (National Archaeological Museum). Osoby, które szczególnie zainteresowane są zbiorami muzealnymi koniecznie muszą zobaczyć ekspozycje sztuki sakralnej w Muzeum Bizantyjskim (Byzantine Museum), a także Muzeum Benakisa (Benaki Museum), w którym znajdują się ekspozycje sztuki azjatyckiej, bizantyjskiej i bałkańskiej.
Kolejnym ważnym punktem dla zwiedzających Attykę jest bizantyjski klasztor z XI wieku w Daphni, leżący w odległości 11 km od Aten na drodze do Koryntu. W pobliżu klasztoru co roku w drugiej połowie lipca odbywa się Ateński Festiwal Wina.
Miejscem, którego nie wolno pominąć jest znajdujący się w odległości ok. 60 km na południe od Aten Przylądek Sunion z wzniesioną na urwistym, skalistym cyplu świątynią Posejdona oraz znajdującym się w głębi półwyspu Parku Narodowym.
Będąc nad Zatoką Sarońską koniecznie trzeba zajrzeć do miasta Eleusis by zwiedzić świątynię Demeter oraz Wielkie i Małe Propyleje. Nie wypada także pominąć słynnego Maratonu z kurhanem, który został usypany bohaterskiemu żołnierzowi na pamiątkę jego historycznego biegu.
Attyka – wycieczki, rejsy, transport
W Atenach, organizowane są piesze wycieczki w celu zwiedzenia miasta i okolic oraz objazdowe wycieczki samochodem bądź autokarem po terenach Attyki. Podróż taką umożliwia dobrze rozwinięta sieć dróg, dzięki którym możemy dotrzeć niemal w każdy zakątek Attyki. Szczególnie polecaną wycieczką jest podróż wzdłuż malowniczego wybrzeża Apolla do najwyżej wzniesionego na trasie Przylądka Sunion, z którego możemy podziwiać piękny widok na Morze Egejskie oraz ruiny wzniesionej w V w. p. n. e. świątyni Posejdona. W drodze powrotnej z Przylądka Sunion możemy pojechać wzdłuż wzgórz Mesoji, w których znajdują się dwie jaskinie – Paeni i Pana oraz Lawrion (Laurium), z których w starożytności wydobywano srebro. Mesoja to również tereny usiane małymi wioskami i uroczymi tawernami, w których możemy skosztować dobrego wina i lokalnych potraw.
Również dobrze rozwinięta komunikacja wodna – regularnie kursujące promy i wodoloty na terenie całej Grecji, sprzyjają podróżowaniu. Z łatwością możemy dostać się na pobliskie wyspy, wśród których na szczególną uwagę zasługuje należąca do Attyki Egina, na której zachowały się w dobrym stanie ruiny świątyni Ateny.
Attyka – wakacje, wczasy, plaże, rozrywka
Tereny Attyki to nie tylko zachwycające swym pięknem starożytne budowle, niekiedy – niestety – tylko ich ruiny, ale także przepiękne i zdumiewające widoki roztaczające się m. in. ze wzgórz Likavitos i Filopappou, które przyciągają turystów. Dodatkową atrakcją są znajdujące się na tych terenach urokliwe kawiarenki, tawerny i restauracje, w których poza bogatymi smakami tradycyjnej regionalnej kuchni możemy posłuchać radosnych dźwięków greckiej muzyki.
Nadmorskie tereny Attyki to tętniące życiem najpiękniejsze w regionie piaszczyste i malownicze plaże oblane czystym, błękitnym morzem. Najsłynniejszymi kurortami, chętnie odwiedzanymi przez turystów, są
Attyka ma również bogatą ofertę kulturalną, na którą składają się m. in. organizowane na świeżym powietrzu koncerty i festiwale tradycyjnej greckiej muzyki oraz projekcje filmów.
Attyka – kulinaria
W kuchni greckiej, ze względu na obecność w kalendarzu greckiej Cerkwi prawosławnej licznych dni postnych, wiele dań jest bezmięsnych. Postna kuchnia grecka składa się głównie z warzyw w różnych postaciach (panierowane, gotowane, smażone), gęstych rybich zupek, zapiekanek z sera i szpinaku w cieście francuskim, a także z duszonych ośmiornic i ślimaków. Tradycyjnymi daniami, których nie wypada nie spróbować będąc w Grecji, są: Pastisio – makaron z mięsem mielonym i sosem beszamelowym; Souvlaki – popularne szaszłyki, czyli opiekane na szpikulcu mięso z warzywami oraz Kleftiko – duszona jagnięcina w sosie pomidorowym. Jako przekąski na greckim stole pojawiają się: Gigantes – bób w sosie pomidorowym; Dolamdes – nadziewane ryżem liście winogrona; Tzatziki – jogurt z czosnkiem, miętą i ogórkiem, a także Taramasalata, czyli pasta z ikry z tartą bułką. W porze deseru Grecy zajadają się jogurtem z miodem i orzechami włoskimi, a także ciastkami z kaszy manny (Halva tis Rinas) oraz chałwą zrobioną z mąki, pasty sezamowej, orzechów, miodu i oliwy (Halva tou bakali).
Mówiąc o kuchni greckiej nie sposób nie wspomnieć o kultywowanych w tym regionie od czasów antycznych tradycjach uprawy winorośli i produkcji win. W Grecji znajduje się obecnie około 150 tysięcy hektarów winnic, które produkują pół miliarda litrów wina rocznie. Najpopularniejszymi winami w Grecji są Restina i Roditis. Restina to tradycyjne wytrawne białe wino, które najlepiej pasuje do smażonych, ostrych i orientalnych dań kuchni greckiej, zaś Roditis to wytrawne wino różowe o owocowym aromacie, które serwowane jest do potraw zawierających drób i makaron.
Attyka – noclegi
Na terenie Attyki znajduje się rozbudowana baza noclegowa w postaci prywatnych apartamentów, hoteli, pensjonatów, zajazdów, kwater prywatnych i domków campingowych. Każdy może znaleźć coś dla siebie – ceny są bardzo atrakcyjne, a ich wysokość jest adekwatna w stosunku do oferowanych usług. Są to hotele zarówno o średnim standardzie, jak również bardzo luksusowe z możliwościami all inclusive.
Attyka – pogoda
Położenie Attyki w strefie klimatu podzwrotnikowo-śródziemnomorskiego, jest gwarancją udanych wakacji. Lato jest gorące, a opady deszczu należą do rzadkości. Średnia temperatura powietrza w ciągu roku wynosi 25°C, zaś latem dochodzi nawet do 35°C. Temperatura wody w sezonie wakacyjnym (od czerwca do września) waha się w zakresie 20-25°C. Pobyt na gorących greckich plażach umila w okresie letnim powiew przyjemnego i świeżego wiatru zwanego meltemi. Poza sezonem wakacyjnym temperatura powietrza i wody na terenach Attyki nie spada poniżej 12°C. Zimy są łagodne, bardzo rzadko występują tu opady śniegu.
Szukaj noclegu w Attyka,
To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię