Wspinaczka w Chorwacji
Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185
26225
Podstawowe informacjeGórzysta Chorwacja jest prawdziwym rajem dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Wzdłuż całego wybrzeża rozciągają się pasma górskie, z których najciekawszy i najbardziej popularny jest masyw Velebit, także kilka mniejszych: Mała i Wielka Kapela, Čičarija. Najlepsze warunki klimatyczne do wspinaczki wysokogórskiej panują na początku wiosny lub w ostatnim miesiącu jesieni. W lecie nie do zniesienia może okazać się żar lejący z nieba (nie wystarczą zabrane zapasy wody), a zimą - porywisty i mroźny wiatr (bura).
Na wyspie Brač, jednej z największych należących do Chorwacji, obywa się co roku (na początku sierpnia i trwa tydzień) Festiwal Sportów Ekstremalnych (Festiwal Vanka Regule). Różnorodność konkurencji przyciąga tutaj wielu ciekawskich, swoich sił można spróbować m.in. w nurkowaniu, jeździe rowerowej, bieganiu oraz właśnie we wspinaczce górskiej.
Kursy
Przed wyjazdem do Chorwacji warto zainwestować w kurs wspinaczkowy. Wiele adriatyckich biur zajmuje się tego typu szkoleniami, można również skorzystać z ofert polskich firm. Kursy takie organizowane są według indywidualnych potrzeb uczestników, każdy ćwiczy swoje umiejętności pod okiem instruktora, na własnej asekuracji. Firmy szkoleniowe gwarantują dostęp do profesjonalnego sprzętu.
Wyjazdy zorganizowane
Biura podróży posiadają specjalne oferty dla wszystkich amatorów aktywnego wypoczynku. Wycieczka taka to połączenie nie tylko zwiedzania najciekawszych zakątków Chorwacji, ale przede wszystkim możliwość sprawdzenia swoich umiejętności wspinaczkowych lub pływackich. Wyprawy tego typu, choć przeznaczone dla wszystkich, wymagają ogólnej sprawności fizycznej. Należy mieć świadomość, że każdy będzie musiał zmierzyć się ze wspinaczką (czasem także wysokogórską), raftingiem, nurkowaniem, można również zabawić się w speleologa - w Chorwacji istnieje wiele jaskiń.
Wspinaczka górska Chorwacja
Idealnym miejscem na uprawianie wspinaczki wysokogórskiej jest centralna część chorwackiego wybrzeża, a dokładnie obszar Parku Narodowego Paklenica, w Północnej Dalmacji. To szczególne miejsce, nieco dzikie i opuszczone, jest corocznie odwiedzane przez rzesze turystów. Park podzielony jest zasadniczo na 2 części: tzw. Wielką i Małą Paklenicę. Szlaki należące do pierwszej z nich są dużo trudniejsze i na ogół omijane przez większość turystów. Okazja do wspinaczki jest już przy samym wejściu do parku, gdzie na wielkiej, wapiennej ścianie można spotkać zazwyczaj początkujących miłośników wspinaczki górskiej. Poważnym wyzwaniem jest niemal pionowa ściana o wysokości około 350 m - Anica Kuk - przeznaczona dla zaawansowanych alpinistów. Tutaj jedną z najczęściej uczęszczanych dróg jest Velebitaśka (6a+), stanowiąca cel wyprawy niemal każdego alpinisty w rejonie Paklenicy. Wspinać można się również na wielu innych ścianach: Crljeni Kuk, Rapac, Visoka Glavica, Cuk. Wyzwanie dla wszystkich wspinających stanowią również skalne ściany w Parku Narodowym Risnjak położonym w Gorskim Kotarze, 18 km od Rijeki. Można tutaj wspinać się po skalnych ścianach w otoczeniu przepięknych krajobrazów, obserwując przy okazji chorwacką faunę i florę. Popularnymi ścianami są te, znajdujące się w masywie Górskiego Kotaru - Bijele, Klek, Rinsjek oraz wiele innych. Cały masyw Velebit jest bardzo atrakcyjny dla alpinistów i amatorów wspinaczki. Góry zachęcają swoją nietypową formą i ukształtowaniem, można tutaj obserwować skalne reliefy, strome ściany i poprzeczki, wąwozy, jaskinie i doliny - wszystko to tworzy bardzo ciekawe „podłoże” dla wszystkich alpinistów. W najwyższym obszarze Velebitu położone są najbardziej ekstremalne ściany wspinaczkowe, pełne stromych wzniesień, skalistych szczytów i filarów. Planując wyprawę w te rejony należy być bardzo ostrożnym i odpowiednio przygotowanym. Konieczne będą buty wspinaczkowe oraz odzież do tego przystosowana.
W centrum Dalmacji leży malownicze miasteczko turystyczne Omisz (Omiš), na tle którego znajduje się przepiękny masyw, idealny na górskie wspinaczki. W miasteczku można znaleźć oferty wypraw w te rejony.
Istria
Atrakcyjna dla alpinistów może okazać się również Istria, w północnej części Chorwacji. Idealnym miejscem na wspinaczkę jest Vranjska Draga (Vela Draga), będąca w zasadzie wapiennym wąwozem z bardzo urozmaicona rzeźbą. Region ma zdecydowanie więcej walorów krajobrazowych i pięknych widoków. Do niedawna można było wspinać się na tzw. Świecę (Svijeca), jednak ze względu na dużą kruchość skał, tutejsze drogi wspinaczkowe zostały zamknięte. Zdarzają się jednak śmiałkowie, którzy podejmują to ryzykowne wyzwanie - mimo ostrzeżeń. Wspinaczkowy „interes” rozkręca się natomiast pod Wielkim Trojanem, gdzie otworzono trasy wspinaczkowe o sporym stopniu trudności.
Kolejne miejsce na wspinaczkę - Limski Kanal - świetne miejsce blisko drogi, z 60 dobrze przygotowanymi trasami wspinaczkowymi. Po wzmożonym wysiłku można zjeść posiłek w restauracji na szczycie góry. Miłośnicy górskiej wspinaczki znajdą coś dla siebie także w niewielkim miasteczku Rovinj, gdzie niemal przy plaży znajduje się całkiem spora ściana skalna. Można zmierzyć się z nią na jednej z około 50 tras o różnym stopniu trudności. Dodatkową atrakcją jest bliskość do miasta oraz malowniczej plaży.
Ogromny wybór skalnych dróg daje Dvigrad. Znajduje się tutaj blisko 200 ścieżek o różnej skali zaawansowania oraz długości. Teren dość trudny i surowy, dlatego polecany jest przede wszystkim doświadczonym alpinistom, nie oznacza to jednak, że początkujący nie znajdą tutaj niczego odpowiedniego dla siebie i własnych umiejętności. W Dvigradzie znajduje się najtrudniejsza z tras wspinaczkowych w całej Chorwacji - Malvazija (8b+).
0
osób oceniło
ten artykuł
0
osoby lubią
ten artykuł
ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń
ten artykuł
To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię