Stari Grad na Hvarze
Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185
25625
Przeplatanie się historii i współczesności - klucz do turystycznej popularnościWyspa Hvar również w tym roku była dla wielu turystów najbardziej atrakcyjnym punktem na Adriatyku. Spędzało tu czas wiele osób ze światowej śmietanki towarzyskiej, jak również innych turystów. Na tak wielką popularność Hvar sobie zasłużył dzięki swojej przyrodzie, bogatej i dobrej ofercie turystycznej, jak również ofertą gastronomiczną i wieloma atrakcjami rozrywkowymi. Wyspa Hvar znana jest również z bogatej historii, której zabytki przyciągają uwagę gości i nadal są przedmiotem badań historyków, którzy do dotychczasowych wiadomości dodają nowe.
Najnowsze badania archeologiczne, prowadzone na Starogradskim Polju na wyspie Hvar mogą dowieść, że historia Starego Gradu sięga jeszcze dalej niż do tej pory sądzono. Podczas wykopalisk w lokalizacji Remete na krawędzi Starogradskiego Polja, przy wschodnim wejściu do Starego Gradu, odkryto osadę starszą o trzy wieki od Faros. Do tej pory uważano, że pierwszą osadę w miejscu, gdzie dziś znajduje się Stari Grad założyli osadnicy z Paro w 385 roku p.n.e. i nazwali ją Faros.
Ze względu na wartość Starogradskiego Polja, z greckiego hore i łaciny ager, gdzie zachował się starogrecki podział ziemi z końca IV w. p.n.e., w ubiegłym roku UNESCO wpisało tę urodzajną dolinę, jako krajobraz kulturalny na Listę światowego dziedzictwa. Rozciąga się ona od Starego Gradu do Jelsy i Vrboskiej, a od 24 wieków uprawiane są tu prawie takie same rośliny. Na Starogradskim Polju jest również około 120 lokalizacji archeologicznych z okresów od prehistorii do średniowiecza. Najnowsze badania archeologiczne prowadzone są na dziedzińcu kamiennego domu z XVIII wieku, który przekształcany jest w siedzibę Urzędu Ager, który będzie administrował tymi chronionymi terenami i zajmował się ich waloryzacją i prezentacją.
W Muzeum Starego Gradu zostaną wystawione nowo znalezione przedmioty: iliryjsko-liburnijskie igły i wędki z brązu, czarna ceramika, jak również grecka, malowana ceramika, wiadomo też, że w przyszłości dołączą do nich liczne inne eksponaty z dotąd niezbadanych lokalizacji w okolicy. Najnowsze wykopaliska archeologiczne ponownie potwierdziły, że tereny dzisiejszego Starego Gradu, który o miano najstarszego miasta na wschodnim wybrzeżu Adriatyku rywalizował z Visem, są jedynym w swoim rodzaju skarbcem kultury, który na wyspę Hvar przyciąga wielu miłośników dziedzictwa kulturowego z najbardziej oddalonych zakątków świata.
Źródło: CNTB
0
osób oceniło
ten artykuł
0
osoby lubią
ten artykuł
ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń
ten artykuł
To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię