Park przyrody Telašćica
Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185
26436
Park przyrody TelašćicaTelašćica to jeden z największych i najlepiej osłoniętych portów naturalnych na Adriatyku, a długość jej wybrzeża to aż 68 kilometrów. Zatoka Telašćica, od której cały Park Przyrody otrzymał nazwę znajduje się w środkowej części wschodniego wybrzeża Adriatyku, w południowo wschodniej części Dugiego Otoku. Dzięki wyjątkowemu pięknu, bogactwu i znaczeniu, zatoka ta została w 1988 roku uznana za Park Przyrody. Zatoka otoczona jest 13 wyspami i wysepkami, a w samej zatoce znajduje się sześć przepięknych wysepek, jeden grzbiet morski i 25 niewielkich plaż.
Dzięki lokalizacji, Park jest osłonięty od porywów bory z lądu i jugo z otwartego morza, jest tutaj 2500 godzin słonecznych w roku.
Są trzy fenomeny, które charakteryzują te tereny. W pierwszym rzędzie jest to jedyna w swoim rodzaju zatoka Telašćica jako najpiękniejszy i największy port naturalny na Adriatyku. Potem są tak zwane „stene” (skały), które wznoszą się do 160 metrów nad morzem i opadają na głębokość 90 metrów i w końcu słone jezioro Mir z właściwościami leczniczymi.
Świat morski Telašćicy liczy około 3300 gatunków roślin i 300 gatunków zwierząt. Taka różnorodność uwarunkowana jest przez lokalizację i mikroklimat morskiego dna, które jest prawie zupełnie pokryte łąkami morskich kwiatów, siedliskami ważnymi dla rozmnażania licznych gatunków ryb. W okolicy są łąki i na wzgórzach bogata roślinność śródziemnomorska z 500 gatunkami roślin i gatunkami endemicznymi.
Ciekawe jest to, że w 2000 roku na dnie jednej pieczary w Parku na 24 metrach głębokości znaleziono mięsożerną gąbkę z gatunku Asbestopluma hypogea (Bakran-Petricioli i Petricioli), jest to drugie takie znalezisko na świecie.
Ku zadowoleniu wszystkich odwiedzających Park Przyrody częstym gościem jest dobry delfin, a w ostatnich kilku latach Park stał się swojego rodzaju schronieniem dla osłów opuszczonych na Dugim Otoku.
Telašćica od dawna była zamieszkała, świadczą o tym pozostałości rzymskich budowli w Malej Proversie, są to liczne kościoły preromańskie, wśród których jest też kościół św. Jana w Stivanje Polje. O tym, że początki rybołówstwa w Chorwacji miały miejsce właśnie tutaj świadczy pierwsza wzmianka o rybołówstwie z końca X wieku.
W Parku Przyrody można nurkować w kilku atrakcyjnych miejscach w pobliżu klifów, spacerować po ciekawych miejscach, a przepiękny widok rozciąga się z punktu widokowego Grpašćak.
Na terenie Parku jest kilka obiektów gastronomicznych, w których można się delektować tradycyjnymi specjałami rybnymi i mięsnymi. Obiekty znajdują się na wyspie Katina i w zatokach Mala Proversa, Mir i Magrovica.
W Parku są możliwości do uprawiania turystyki robinsońskiej w wynajętych domach, można też wynająć skuter, ponton i rower, biwakowanie jest zabronione.
Źródło: CNTB
0
osób oceniło
ten artykuł
0
osoby lubią
ten artykuł
ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń
ten artykuł
To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię