Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Park przyrody Telašćica

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Park przyrody Telašćica

Telašćica to jeden z największych i najlepiej osłoniętych portów naturalnych na Adriatyku, a długość jej wybrzeża to aż 68 kilometrów. Zatoka Telašćica, od której cały Park Przyrody otrzymał nazwę znajduje się w środkowej części wschodniego wybrzeża Adriatyku, w południowo wschodniej części Dugiego Otoku. Dzięki wyjątkowemu pięknu, bogactwu i znaczeniu, zatoka ta została w 1988 roku uznana za Park Przyrody. Zatoka otoczona jest 13 wyspami i wysepkami, a w samej zatoce znajduje się sześć przepięknych wysepek, jeden grzbiet morski i 25 niewielkich plaż.

Dzięki lokalizacji, Park jest osłonięty od porywów bory z lądu i jugo z otwartego morza, jest tutaj 2500 godzin słonecznych w roku.

Są trzy fenomeny, które charakteryzują te tereny. W pierwszym rzędzie jest to jedyna w swoim rodzaju zatoka Telašćica jako najpiękniejszy i największy port naturalny na Adriatyku. Potem są tak zwane „stene” (skały), które wznoszą się do 160 metrów nad morzem i opadają na głębokość 90 metrów i w końcu słone jezioro Mir z właściwościami leczniczymi.

Świat morski Telašćicy liczy około 3300 gatunków roślin i 300 gatunków zwierząt. Taka różnorodność uwarunkowana jest przez lokalizację i mikroklimat morskiego dna, które jest prawie zupełnie pokryte łąkami morskich kwiatów, siedliskami ważnymi dla rozmnażania licznych gatunków ryb. W okolicy są łąki i na wzgórzach bogata roślinność śródziemnomorska z 500 gatunkami roślin i gatunkami endemicznymi.

Ciekawe jest to, że w 2000 roku na dnie jednej pieczary w Parku na 24 metrach głębokości znaleziono mięsożerną gąbkę z gatunku Asbestopluma hypogea (Bakran-Petricioli i Petricioli), jest to drugie takie znalezisko na świecie.

Ku zadowoleniu wszystkich odwiedzających Park Przyrody częstym gościem jest dobry delfin, a w ostatnich kilku latach Park stał się swojego rodzaju schronieniem dla osłów opuszczonych na Dugim Otoku.

Telašćica od dawna była zamieszkała, świadczą o tym pozostałości rzymskich budowli w Malej Proversie, są to liczne kościoły preromańskie, wśród których jest też kościół św. Jana w Stivanje Polje. O tym, że początki rybołówstwa w Chorwacji miały miejsce właśnie tutaj świadczy pierwsza wzmianka o rybołówstwie z końca X wieku.

W Parku Przyrody można nurkować w kilku atrakcyjnych miejscach w pobliżu klifów, spacerować po ciekawych miejscach, a przepiękny widok rozciąga się z punktu widokowego Grpašćak.

Na terenie Parku jest kilka obiektów gastronomicznych, w których można się delektować tradycyjnymi specjałami rybnymi i mięsnymi. Obiekty znajdują się na wyspie Katina i w zatokach Mala Proversa, Mir i Magrovica.

W Parku są możliwości do uprawiania turystyki robinsońskiej w wynajętych domach, można też wynająć skuter, ponton i rower, biwakowanie jest zabronione.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1448 s