Naturyzm w Chorwacji
Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185
26452
Chorwacja, słoneczna i tętniąca życiem w lecie, przyciąga podróżnych z rozmaitych stron świata, o różnorodnych zainteresowaniach, poglądach i upodobaniach. Wśród nich są również naturyści, zwolennicy „nagiego plażowania” i niczym nieskrępowanej swobody. Chorwacja od wielu lat słynie jako świetne miejsce dla naturystów - tutejsze plaże, wyspy oraz baza noclegowa jest przygotowana na przyjęcie różnorodnych gości. Również biura podróży przygotowują specjalne oferty dla amatorów tego rodzaju opalania i spędzania wolnego czasu.Historia
Skąd w Chorwacji wziął się naturyzm? Odpowiedź będzie krótka. W 1936 r. król Wielkiej Brytanii Edward VIII wraz z żoną, spędzając wakacje na wyspie Rab, wykąpali się w morzu - nago! Od tej chwili zainteresowanie opalaniem bez ubrania znacznie wzrosło. Prawdziwe oblężenie plaże przeżyły w latach 60. - do dziś naturyści chętnie odwiedzają chorwackie zakątki, by z odrobiną dreszczyku, poopalać się nago. I nie ma już sensacji!Naturyzm
Urozmaicona linia brzegowa chorwackiego wybrzeża sprzyja wycieczkom, sportom wodnym, spacerom i - naturyzmowi właśnie. Jeśli twoja przygoda z „nagim opalaniem” dopiero się rozpoczyna, warto wybrać nieco bardziej ustronne miejsce. W małej zatoczce lub w otoczeniu drzew będziemy czuć się dużo bardziej swobodnie niż na zatłoczonej plaży ze znakiem FKK. Dużym plusem takich właśnie plaż jest panująca na nich swoboda i względny spokój - naturystów co prawda ciągle przybywa, ale to plaże gdzie opalają się „ubrani” wciąż są zatłoczone i pełne turystów. Gdy oswoimy się już nieco w widokiem nagich kobiet i mężczyzn można wybrać się na plażę naturystyczną. Tych w Chorwacji nie brakuje. Na ogół obok plaży FKK znajduje się jeszcze druga, przeznaczona dla pozostałych turystów.
Plaże naturystyczne
Na większości chorwackich plaż nie ma ściśle wydzielonych stref dla pływających czy miejsc z ratowniczymi flagami. Tutaj każdy wchodzący do wody lub wypoczywający na rozgrzanym leżaku musi liczyć na siebie. Jeśli na ogólnodostępnej plaży spotkamy więc jakiegoś naturystę lub ich grupę, nie możemy zabronić mu przebywania w tym samym miejscu. Naturyzm, zwłaszcza w obecnych czasach, jest zjawiskiem na tyle powszechnym, że już raczej nikogo nie dziwi naga pani opalająca się obok ubranego mężczyzny. Przyjęło się jednak, że naturyści korzystają na ogół z wydzielonych specjalnie dla siebie plaż, oznaczonych skrótem FKK (łącznie w Chorwacji jest 17 takich plaż). Niekiedy, przy wejściu na tak oznaczoną plażę, można spotkać pracownika, „rewidującego” wzrokiem każdego przybysza - wstęp w ubraniu jest tutaj po prostu zabroniony.
Kempingi naturystyczne
W Chorwacji znajduje się kilka całkiem sporych - i równie popularnych - kempingów naturystycznych. Gdyby zliczyć wszystkie największe, na naszej liście pojawiłoby się wówczas 12 pozycji. Oczywiście do niej należy dopisać wszelkie miejsca wydzielone przez hotele oraz prywatne ośrodki wypoczynkowe.
Na wyspie Krk, w regionie Primorsko-Goranskim, znajduje się Kemping Bunculuka (Naturist Camp Bunculuka), otwarty od początku maja do końca września. Kamping należy do chorwackiej „elity” - 3 gwiazdki nie zostały przyznane ośrodkowi bez powodu. Znajdują się tutaj czyste i zadbane pomieszczenia sanitarne, przyczepy i namioty ustawione są w spokojnej części pomiędzy drzewami. Blisko stąd zarówno do kamienistej plaży jak i do centrum miasteczka Baska, gdzie można się rozerwać, zjeść smaczny posiłek i pospacerować krętymi, brukowanymi uliczkami.
Kemping NC Ulika leży w miasteczku Poreč, na półwyspie Istria. Naturyści spędzający tutaj wakacje mogą skorzystać ze znajdującego się na terenie kempingu basenu (do żwirowej plaży jest zaledwie kilka kroków), dla najmłodszych przygotowano plac zabaw. Ci, którzy nie mogą spędzić wakacji bez najnowszych wiadomości, znajdą tutaj bezprzewodowy Internet (za opłatą). Kemping NC Ulika otwarty jest od połowy kwietnia do około 10 listopada.
Kolejny naturystyczny kemping znajduje się kilka kilometrów na południe od miasteczka Rovinja - jest to kemping Polari. Naturyści mogą opalać się tutaj z jego części, ponieważ pozostały obszar przeznaczony jest także dla pozostałych turystów, preferujących opalanie „nie zupełnie nago”. Kemping otwarty jest od początku kwietnia do końca września. W okresie największego turystycznego obciążenia, może zakwaterować się tutaj ponad 1600 osób - zarówno w namiotach ja i w przyczepach kempingowych. Na jego terenie znajduje się ponadto basen, restauracja, plac zabaw dla najmłodszych podróżników, można również skorzystać z Internetu.
Na półwyspie Istria, podobnie jak Polari, w okolicy miasta Rovinja, znajduje się kolejny kemping naturystyczny - Valalta. Chętni na spędzenie urlopu w tej części Chorwacji mogą przybyć w te rejony od maja do końca września - wówczas kemping Valalta jest otwarty. Na łącznej powierzchni około 70 ha, może jednocześnie pomieścić się ponad 1000 stanowisk kempingowych. Naturyści mają tutaj dostęp do żwirowej i częściowo betonowej plaży oraz do Internetu (oczywiście za opłatą).
Ciekawie prezentuje się również kemping w miasteczku Umag, leżącym w regionie Istria. Kemping Kanegra leży tuż nad morzem, blisko żwirowej plaży. Na jego terenie znajduje się budynek sanitarny, restauracja, bar, kort tenisowy oraz wiele innych udogodnień.
Na koniec kilka słów o Parku Naturystycznym Koversada Camp. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Chorwacji przez miłośników naturyzmu i cieszące się bardzo pozytywnymi opiniami. Goście z całego świata przyjeżdżają w okolice miasteczka Vrsar, gdzie wraz z innymi naturystami, z dala od ciekawskich podglądaczy, mogą w pełni cieszyć się słonecznymi i spokojnymi wakacjami. Na ogromnej plaży (około 15 tys. m kw.) mieszają się języki z niemal każdego zakątka Europy i nie tylko - przyjeżdżają tutaj turyści także z innych kontynentów. Czy warto? Naturyści spędzający wakacje w Koversada Camp chwalą przede wszystkim spokój, świetne warunki panujące na plaży, czystą wodę Adriatyku oraz dobre warunki kempingowe (łącznie ponad 1700 miejsc dla namiotów i przyczep).
Noclegi
Poza kempingami w sąsiedztwie plaż naturystycznych znajdują się liczne hotele, apartamenty, prywatne kwatery oraz inne miejsca zakwaterowania. W Dalmacji, w miasteczku Komiža, funkcjonuje ośrodek wypoczynkowy Biševo. Hotel położony jest nad samym morzem, blisko plaży, jednak naturyści, by poczuć się nieco swobodniej, muszą przespacerować się brzegiem morza - w południowej części miasteczka znajdują się 2 plaże naturystyczne: Komiža oraz Ruda, położona blisko pięknej Błękitnej Jaskini. Hotel oddalony jest około 0,5 km od centrum miasta, do dyspozycji wszystkich gości pozostaje centrum Spa, bezpłatny parking oraz bezprzewodowy Internet.
4-gwiazdkowy, luksusowy hotel Olympia, położony w Vodicach (blisko Šibenika), spełni na pewno wymagania najbardziej kapryśnych gości. Bar, kawiarnia, salon masażu, fryzjer, centrum fitness, sklep z pamiątkami - to tylko z niektórych udogodnień czekających na turystów po zakwaterowaniu w hotelu Olympia. Amatorzy naturystycznego opalania znajdą tutaj coś dla siebie: blisko leży plaża Plitka Punta, kolejne- na wyspach Tijat oraz Prvić. Wyprawa w takie miejsce to świetna okazja również na zwiedzanie i zapoznanie się w kulturą mieszkańców wyspy.
Plaże naturystyczne znajdziemy również w miejscowości Moscenicka Draga. Tutaj nocleg znaleźć można w 4-gwiazdkowym hotelu Marina, w ośrodku wypoczynkowym Mediteran, w Haus Barbara lub Makvic. Plaże dla naturystów znajdujące się w Chorwacji są dobrze zaopatrzone pod względem noclegowym - gdziekolwiek się nie wybierzemy, możemy znaleźć kilka ofert hoteli lub prywatnych osób.
Pogoda
Śródziemnomorski klimat chorwackiego wybrzeża w zasadzie w każdym miesiącu gwarantuje nam ciepłą pogodę. Naturyści liczący na słońce i żar lejący się z nieba będą wybierać miesiące letnie - najcieplej jest tutaj w okresie od końca czerwca do września. Średnie temperatury powietrza utrzymują się wówczas powyżej 20°C (niekiedy nawet powyżej 30 kresek). Taka pogoda sprzyja zarówno kąpielom morskim jak i słonecznym. Zima na wybrzeżu ma łagodny przebieg, na śnieg nie mamy tutaj co liczyć, podobnie na ujemne temperatury.Naturyści, którzy planują spędzenie wakacji pod namiotem, muszą zapamiętać, że w maju i październiku nocami jest już dość chłodno, dlatego warto pomyśleć o innym rodzaju zakwaterowania lub wyjeździe bliżej sezony letniego.
0
osób oceniło
ten artykuł
0
osoby lubią
ten artykuł
ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń
ten artykuł
To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię