Miasto historii
Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185
25734
Zadar - Miasto historiiZadar to miasto o wyjątkowej historii liczącej 3000 lat i wyjątkowym dziedzictwie kulturalnym, miasto, które ponownie oferuje coś nowego i zupełnie oryginalnego. Znajduje się w samym sercu wybrzeża Adriatyku, Zadar jest centrum administracyjnym, gospodarczym i politycznym Dalmacji północnej, zamieszkuje go 92 000 ludzi. Położony jest na granicy różnych geograficznie regionów, otoczony historycznymi miasteczkami takimi jak Nin, Pag, Biograd, Benkovac, Obrovac i wiele innych, jest łatwo dostępnym i atrakcyjnym kierunkiem dla odwiedzających z całego świata czy to drogą morską, lądową czy samolotem. Posiada świetną infrastrukturę komunikacyjną, która go bezpośrednio łączy z pozostałymi dużymi miastami w Chorwacji, jak również wyjątkowo dużo miejsc noclegowych i nowoczesne usługi licznych marin.
Wyjątkowo zróżnicowane wybrzeże i nienaruszona przyroda przyciągają żeglarzy.
Dzięki swojemu położeniu geograficznemu Zadar wyróżnia się łagodnym klimatem śródziemnomorskim (ciepłe i suche lata i łagodne i deszczowe zimy) co znajduje swoje odbicie w przepięknej roślinności śródziemnomorskiej z nielicznymi egzotycznymi okazami subtropikalnymi w zadarskich parkach miejskich.
Samo miasto w połączeniu piękna przeszłości i wszystkich wygód, które potrzebne są dla współczesnego turysty, oferuje liczne atrakcje turystyczne - idealne zakwaterowanie, specjały tutejszej kuchni, zabytki, nowoczesne obiekty sportowe i różnorodne programy wycieczkowe.
Zadar jest jednym z najbardziej popularnych chorwackich kierunków turystycznych, który został uznany przez londyński Times za "centrum rozrywki nad Adriatykiem", a Guardian "nową cool stolicą Chorwacji". Serca licznych odwiedzających podbija swoją szczególną atmosferą i bogatym życiem - w dzień czy w nocy. Latem Zadar jest gospodarzem Muzycznych wieczorów w św. Donacie, Zadarskiego Letniego Festiwalu Teatralnego Morskich Organów - Zitra zonata, KalelargArt - Street Art Festiwalu i festiwalu miejskiego Zadar Snów. Odpowiednim miejscem do rozerwania są również imprezy: The Garden Festival, Noc Pełni Księżyca albo któryś z koncertów światowych sław. Miasto jest wyjątkowe dla miłośników zabytków, artystów, turystów i jego mieszkańców. Zadar to miasto, gdzie jest wiele miejsca wydzielonego dla pieszych, spacer po wypolerowanych kamiennych ulicach miasta stanie się spacerem przez historię i jednocześnie przeżyciem współczesnego życia. Jako miasto zabytek otoczony jest historycznymi murami, Zadar to pierwszy skarbiec archeologiczny z czasów antyku, średniowiecza, renesansu i licznych współczesnych dokonań architektonicznych jak pierwsze Morskie organy na świecie i Pozdrowienie dla słońca.
Długa historia, zniszczenia i tworzenie pozostawiły blizny, jak również liczne ślady czasów, dzisiejsze cenne zabytki miasta. Zachowały się kościoły ze wszystkich okresów historycznych oraz zabytki, na których rozpoznać można wszystkie style architektoniczne. Około 70 z nich znajduje się w samym historycznym centrum miasta, a w pozostałych częściach miasta znajduje się około 600 zabytków. W Zadarze można zobaczyć zabytki pochodzące od czasów antycznych po wczesnośredniowieczne.
Najważniejsze zabytki o znaczeniu światowym, które można dziś zobaczyć to: Forum Rzymskie z I wieku, Kościół św. Donata z IX wieku - najbardziej znana bazylika średniowieczna, znak rozpoznawczy miasta, odnowione kościoły romańskie Krševana z XII wieku i wieża św. Marii z 1105 roku, katedra św. Anastazji z XIII wieku, Narodni trg (Plac Narodowy) z Miejską lożą i strażą z XVI wieku oraz mury miejskie z bramami Lučka i Kopnena (Portowa i Lądowa) z XVI wieku, Plac 3 studni (Trg 3 bunara) i Plac 5 studni (Trg 5 bunara), liczne pałace i pozostałe zabytki. Antyczny Zadar - na typowym planie prostokątnym uwarunkowanym przez Cerdę i Decamenus - główne ulice wszystkich miast antycznych w kierunku północ-południe i wschód-zachód, które pochodzą od rzymskiego obozu wojskowego castrum.
Stała wystawa sztuki sakralnej, Złoto i srebro Zadaru znajduje się w kompleksie kościelno-klasztornym św. Marii i jest jedną z najcenniejszych wystaw w Chorwacji. Na około
1200 m2 powierzchni w 8 salach znajduje się zadarskie złoto i srebro obok odnowionego wnętrza starochorwackiego kościoła św. Nedeljicy z XI wieku, rękopisy, rzeźby, hafty, dywany, płaskorzeźby itd. są dowodem bogatej historii Zadaru od VIII - XVIII wieku, który w średniowieczu był bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym. W relikwiarzach, rzeźbach, obrazach i haftach zapisane są radości i nadzieje, cierpliwość, cierpienie i wiara burzliwych okresów historii tego regionu. Ten bezcenny skarb był przez wieki w posiadaniu sióstr benedyktynek, a niektóre cenne eksponaty (koronka, szaty liturgiczne haftowane złotymi nićmi) są dziełem ich rąk.
Muzeum szkła antycznego jest jedyną w swoim rodzaju instytucją kulturalną nie tylko w Chorwacji, ale również na świecie. Jest to zbiór około 2000 różnych przedmiotów szklanych z czasów antycznych, które pochodzą z okresu od I wieku p.n.e. do V wieku. Wystawione są jedyne w swoim rodzaju przedmioty wykonane ze szkła z czasów antycznych znalezione w lokalizacjach w Zadarze, Ninie, Starigradzie pod Velebitem i Asserii koło Benkovaca. W magazynach muzeum jest jeszcze 2000 przedmiotów szklanych. Na powierzchni 2575 metrów kwadratowych powierzchni, w Muzeum Szkła Antycznego w Zadarze poza pomieszczeniami ekspozycyjnymi jest specjalistyczna biblioteka, sala konferencyjna, warsztat do dmuchania szkła i sklep z pamiątkami.
Muzeum Archeologiczne zostało założone w 1832 roku jako drugie muzeum w Chorwacji i jedno z najstarszych w tej części Europy. Wystawione są w nim przedmioty z czasów rzymskich i prehistoryczne materiały archeologiczne z paleolitu, neolitu i epoki żelaza, jak również pozostałości archeologiczne z okresu od VII do XII wieku, z których największa część związana jest z dziedzictwem materialnym i duchowym Chorwatów. W Muzeum jest ekspozycja stała, warsztat restauratorski, biblioteka, w muzeum również działa Muzeum Zabytków Ninskich i Muzeum Regionalne Benkovac.
Jedną z atrakcji Zadaru są Morskie organy - miejsce połączenia ludzkich pomysłów i umiejętności z energią morza, fal, przypływem i odpływem, miejsce relaksu, przemyśleń i rozmów przy nieprzerwanym koncercie mistycznych dźwięków "orkiestry natury". Znajdują się w pobliżu nowego portu dla cruiserów, na zadarskim deptaku, można je rozpoznać po profilu kaskadowym, który skłania do zatrzymania i zejścia w kierunku morza. Zaraz po zakończeniu budowy Organy morskie stały się metaforycznym miejscem w mieście, do którego teraz chodzą podekscytowani mieszkańcy i które stało się obowiązkowym punktem na turystycznych trasach zwiedzania miasta i regionu.
Kolejną instalacją, która jest obowiązkowym punktem na trasach wycieczek to Pozdrowienie dla Słońca, dzieło tego samego architekta Nikoli Bašića, który zaprojektował Morskie organy. Pozdrowienie dla Słońca składa się z trzystu szklanych płytek zainstalowanych na deptaku w kształcie koła o średnicy 22 metrów. Pod szklanymi płytkami znajdują się słoneczne panele fotowoltaiczne, dzięki którym tworzona jest symboliczna komunikacja z przyrodą w celu nawiązania połączenia w tym przypadku poprzez światło, w przypadku Morskich organów poprzez dźwięk.
Jednocześnie podczas "najpiękniejszego zachodu słońca na świecie" włącza się oświetlenie wbudowane w kole i na podstawie specjalnie zaprogramowanego scenariusza odbywa się gra świateł w rytm fal i dźwięku Morskich organów. Imiona i liczby wpisane w pierścień, który otacza Pozdrowienie dla Słońca są częścią Kalendarza świętego Krševana, który powstał w Zadarze i został znaleziony w 1964 roku w Bodleian Libary w Oxfordzie. Datowany jest na 1292 lub 1293 rok i jest to jeden z najstarszych tego typu dokumentów na świecie i możliwe, że pierwszym, w którym znajdują się dane astronomiczne zapisane przy pomocy cyfr arabskich. Obok części kalendarzowej ze świętami i imionami świętych jest również część astronomiczna, która pokazuje efemerydy słońca, współrzędne ciał niebieskich, ich odległości kątowe od danych równin nieruchomych, kierunków i punktów.
Każdy, kto odwiedza Zadar musi się wybrać na spacer po tutejszej głównej ulicy Kalelardze. Mimo że dziś nazywa się Široka ulica (Szeroka) na co dzień i za czasów różnych władz mówiono na nią Kalelarga.
Spacer po Kalelardze najlepiej zacząć na placu Petra Zoranića przy pozostałościach rzymskiej bramy miejskiej i kolumny - rzymskiej kolumny przeniesionej tu na początku XVIII wieku z Forum. W bezpośrednim pobliżu znajduje się kościół św. Szymona i Pałac Książęcy, obok którego przebiega ulica Elizabety Kotromanić - na której już w XV wieku odbywały się turnieje rycerskie Alka. Tą ulicą dojść można na plac Narodni, gdzie już w średniowieczu znajdowało się centrum administracji miasta z dzisiejszą Lożą Miejską (XIII wiek - 1565), Strażą miejską (1562) i Urzędem Miasta (1934).
Dla mieszkańców Zadaru Kalelarga to coś więcej niż nazwa ulicy. Jest miejscem kultury i jednym z symboli miasta, który przywołuje wspomnienia pięknych chwil i wydarzeń jako
miejsca spotkań i rozrywki, procesji i obchodów ludowych jak również pierwszej miłości. Mówi się, że właśnie na Kalelardze zaczęły się albo zakończyły miłości wielu pokoleń mieszkańców Zadaru.
Szczególnym przeżyciem może być również odwiedzenie miejskiego targu, który jest prawdziwą ucztą dla zmysłów. Targ zadarski jest jednym z najbardziej kolorowych w okolicy. W Zadarze jest duży wybór kwater. Od hoteli, hosteli, kwater prywatnych, kempingów - każdy może znaleźć zakwaterowanie, które mu najbardziej odpowiada. W samym mieście znajdują się trzy świetnie wyposażone mariny. Zadar jest jednym z największych centrów turystyki żeglarskiej właśnie ze względu na piękno i zróżnicowane wybrzeże. Archipelag zadarski liczy 24 duże i 300 małych wysp.
Miłośnicy słodkiej wody, powietrza górskiego i wysokości mogą się zdecydować na wycieczki po okolicy, w której znajdują się trzy parki przyrody - Telašćica, Sjeverni Velebit
i Vransko Jezero oraz pięć parków narodowych Paklenica, Plitvice, Kornati, Krka i Velebit. Wybór jest duży -spacer po lesie, chodzenie po górach, rafting czy żeglowanie.
Źródło: CNTB
0
osób oceniło
ten artykuł
0
osoby lubią
ten artykuł
ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń
ten artykuł
To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię