Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Konavle

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Konavle - Najbardziej wysunięte na południe

Konavle są najbardziej wysuniętym na południe miejscem w Chorwacji w południowo-zachodniej części riwiery dubrownickiej, jest to teren kupiony w XV wieku przez Rzeczpospolitą Dubrownicką.

Nazwa Konavle pochodzi od łacińskiego „canale”, w języku lokalnym „konali”, „kanali” (kanały), co związane jest z wodociągiem, który w czasach rzymskich doprowadzał wodę z Vodovađi do Epidaurum, dzisiejszego Cavtatu.

Konavle to teren wyjątkowego piękna i kontrastów przyrody: górskiej i nizinnej, niebieskiej i zielonej albo jakby to powiedzieli miejscowi Gornje i Donje bande. Na północy znajdują się góry, na południu Adriatyk, na wschodzie rozciągają się aż do wejścia do zatoki Kotorskiej i półwyspu Prevlaka, a na zachodzie schodzą do zatok Cavtatu i Obodu.

Część centralna to urodzajne pole Konavaoskie.

Zachowana przyroda, jedyna w swoim rodzaju, cenna architektura wiejska, liczne zabytki tysiącletniej historii, wielowiekowej tradycji zachowanej dzięki folklorowi, jedyny w swoim rodzaju tutejszy strój ludowy i haft, harmonia życia człowieka z przyrodą...za sprawą tego wszystkiego Konavle są wyjątkowe i rozpoznawalne.

Siedziba Gminy Konavle to średniowieczne miasteczko Cavtat, położone jest 19 kilometrów na południe od Dubrownika. Antyczne Epidaurum było ważną kolonią rzymską na tych terenach, została jednak zniszczona przez Słowian i Awarów. Mieszkańcy Epidaurum uciekli do sąsiedniej osady Laus Rave Ragusa, z której powstał Dubrownik.

Bliskość Dubrownika, bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne i różnorodna oferta turystyczna czyni z Cavtatu jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc nad Adriatykiem. Z zabytków, które należy zobaczyć jest dom rodzinny Vlaho Bukovca, muzeum, pracownia i galeria jednego z najbardziej znanych chorwackich malarzy, mauzoleum rodziny Račić na cmentarzu św. Rocha, arcydzieło rzeźbiarza Ivana Meštrovića, pinakoteka w kościele parafialnym św. Mikołaja, gdzie przechowywane są przedmioty kultu i zbiór Baltazara Bogišića z cennymi kolekcjami grafik, numizmatyki, rzadkich książek, obrazów i mebli. W mieście można zobaczyć również liczne pałace i zabytki z czasów rzymskich, jak również pozostałości teatru villa rustica i murów miejskich.

W Cavtacie jest dziewięć hoteli, z czego jeden pięciogwiazdkowy(Croatia), dwa czterogwiazdkowe, a pozostałe mają po trzy gwiazdki. W niewielkiej miejscowości rybackiej Molunat, 20 kilometrów na południe od Cavtatu są cztery kempingi oferujące wypoczynek wśród nienaruszonej przyrody.

Życie podmorskie wokół Cavtatu i Molunatu jest wyjątkowo bogate i atrakcyjne dla nurków. W bezpośrednim pobliżu Cavtatu, obok wysepek Mrkana, Bobara i Supetar jest kilka znalezisk antycznych, największych i najbardziej atrakcyjnych na Adriatyku. Szczególnie cenne są znaleziska z ponad 1800 amfor i pitosów, które pochodzą z I wieku przed naszą Erą i z I oraz II wieku. W morzu w okolicach Cavtatu jest również wiele skał, których wysokość sięga nawet 100 metrów, jaskiń podwodnych i zatopionych statków z czasów antycznych do niedawnej przeszłości.

O miejscowości Čilipi można powiedzieć, że jest centrum kulturalnym Konavli, znane z wydarzeń folklorystycznych, na których turyści najlepiej mogą poznać tutejszą tradycję i stroje ludowe z charakterystycznym haftem jedwabnym.

Tutejszy strój ludowy i haft znane są nie tylko w Chorwacji, ale również na świecie. Strój był wyznacznikiem ma terialnegoi społecznego statusu tutejszych mieszkańców, w szczególności kobiet. Haft z konavli jest podstawowym elementem dekoracyjnym stroju ludowego kobiet, który wykonywano na klatce piersiowej i rękawach. Wykonywany jest przy pomocy nici jedwabnej, którą uzyskiwano z jedwabnika morowego, hodowanego w każdym domu, a barwiony był naturalnie.

W miejscowości Čilipi znajduje się też Skansen Konavli, gdzie jest ekspozycja etnograficzna tych terenów. Dla miłośników przyrody między Čilipami i Cavtatem urządzony jest szlak pieszy i trasa rowerowa, wzdłuż której można zobaczyć endemiczne gatunki roślin i chronione gatunki zwierząt. W wiosce Pridvorje u podnóża najwyższej góry Konavli Snježnicy (1 234 metry) w XV wieku zbudowano dwór książęcy.

Konavoski Dvori to krajobraz chroniony przy źródle i górnym cieku rzeki Ljuta, przy której znajdują się liczne młyny z okresu Rzeczpospolitej Dubrownickiej. Po 1550 roku został zbudowany system “donji mlinovi”, który zachował się do dziś i prezentuje chroniony zabytek kultury.

Na przełęczy w kierunku Bośni znajduje się twierdza Sokol, również pochodząca z czasów Rzeczpospolitej Dubrownickiej. Twierdza została odnowiona i odwiedzającym umożliwia przepiękny widok na całe Konavle.

Półwysep Prevlaka, który zamyka wejście do Boki Kotorskiej, ze względu na swoje właściwości przyrodnicze i mikroklimat jest pod szczególną ochroną. Twierdza na przylądku Oštro została wzniesiona w połowie XIX wieku i jest jedną z najważniejszych twierdz austrowęgierskich na wybrzeżu chorwackim.

Dla aktywnych turystów w Konavlach znajdują się trzy trasy rowerowe o długości 60 kilometrów, a miłośnicy przygód też znajdą tu coś dla siebie. Ściana do wspinaczki znajduje

się nad wioskami Mihanići i Pridvorje, organizowane są również wycieczki Konavle Jeep Safari, ATV Safari i programy jeździeckie w miejscowości Popovići.


Źródło: CNTB

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1246 s