Klimat i temperatura w Słowenii
Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185
26314
Słowenia leży w strefie klimatu umiarkowanego (z czterema porami roku), niemniej jednak ukształtowanie terenu sprawia, że można tutaj wyróżnić trzy odrębne strefy klimatyczne.Na północnym zachodzie dominuje klimat alpejski, z silnymi wpływami znad Atlantyku i obfitymi opadami. Latem w alpejskich dolinach temperatury bywają umiarkowane, ale zimy są dość chłodne. Wybrzeże i duża część Primorskiej (aż do doliny Sočy) ma klimat śródziemnomorski ze słoneczną pogodą przez większą część roku i z łagodnymi zimami (chociaż bora, zimny i suchy wiatr północno-wschodni wiejący znad Adriatyku, potrafi być dokuczliwy). Większa część wschodniej Słowenii leży w strefie klimatu umiarkowanego z gorącymi (czasami nawet upalnymi) latami i mroźnymi zimami.
Nasilenie opadów przypada na wiosnę (marzec i kwiecień) oraz jesień (październik, listopad). Ich poziom jest zróżnicowany, ale średnia roczna to 800 mm we wschodniej części kraju, 1400 mm w centrum, 1000 mm na wybrzeżu i 3500 mm w Alpach. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń (średnio -2°C), najcieplejszym - lipiec (21°C). Średnia temperatura w Lublanie to 9,5°C.
W słoweńskich górach śnieg może leżeć do końca czerwca, a czasami nawet do lipca, niemniej jednak wiosna to najlepszy czas na wypoczynek w dolinach i na nizinach.
W lipcu i sierpniu ceny w hotelach idą w górę. Najlepszy czas na odwiedziny to wrzesień: dni są wciąż długie, temperatury stosunkowo wysokie, a tłumy turystów nieco się przerzedzają - nastaje najlepsza pora na wycieczki i górskie wspinaczki. Październik i listopad mogą być deszczowe, ale kolory słoweńskiej jesieni zapierają dech w piersiach. Okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku oraz pierwszy tydzień lutego to czas ferii.
0
osób oceniło
ten artykuł
0
osoby lubią
ten artykuł
ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń
ten artykuł
To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię