Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Kajakarstwo morskie w Chorwacji

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Kajakarstwo morskie nie jest zbyt rozpowszechnioną formą rozrywki w Chorwacji. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się spływy górskie, powodujące zawsze moc adrenaliny. Dryfowanie kajakiem po morzu ma jednak swoje zalety, przede wszystkim jest to możliwość podziwiania wspaniałych widoków chorwackiego wybrzeża, a te potrafią zapierać dech w piersiach. Szczególnym zainteresowaniem amatorów tego typu rozrywek cieszą się przede wszystkim Wyspy Elafickie, Kornaty, Dugi Otok, Mljet oraz obszar Parku Przyrody Telašcica. Pływając po Morzu Adriatyckim należy pamiętać, że jest ono bardzo słone, dlatego wszędzie osiada solny osad, który początkujących kajakarzy może nieco zniechęcać. Upalne słońce, wiatr we włosach, zieleń chorwackich wysp i niesamowite krajobrazy - czego można chcieć więcej? Wystarczy wyjść naprzeciw przygodzie!

Kajaki morskie

Zasadniczo kajaki można podzielić na trzy rodzaje: rekreacyjne, turystyczne oraz sportowe. W drugiej grupie wyróżnia się 3 mniejsze ich gatunki, w zależności od tego, w jakim miejscu planuje się ich wykorzystanie. Mamy więc kajaki nizinne, górskie i morskie. Kajaki morskie charakteryzują się na ogół sporą długością, są natomiast wąskie i niewysokie. Kajaki takie mają dużą wyporność, a początkujący w tym sporcie nie mają większych problemów z utrzymaniem równowagi. Na morzu bardzo ważny jest kadłub kajaka - zasada jest prosta - im dłuższy, tym lepiej. Dzięki temu nasz kajak jest mniej zwrotny a bardziej stabilny. Kajaki turystyczne charakteryzują się również dużą pojemnością - jest to o tyle ważne, że na wyprawę na morze musimy zabrać całkiem spory ekwipunek. Wybierając się w podróż kajakiem, obowiązkowym elementem naszego wyposażenia musi być kamizelka ratunkowa. Warto zabrać ze sobą również kompas i dużą ilość wody pitnej. Pływając po Adriatyku w okresie letnim trzeba być przygotowanym na spore upały, konieczne będzie stosowanie kremów z wysokim filtrem UV oraz zakrycie tych części ciała, które podczas pływania kajakiem są szczególnie narażone na szkodliwe promieniowanie. Wypożyczalnie kajaków znajdują się w każdym większym ośrodku turystycznym na chorwackim wybrzeżu.

Kornaty

Archipelag Kornaty tworzy ponad 150 niewielkich wysepek (na ogół niezamieszkanych), rozsianych przy słonecznych brzegach Dalmacji. Większa ich część zajmuje obszar Kornackiego Parku Narodowego. Archipelag podzielony jest na dwie części: Kornaty Górne oraz Dolne. W drugim z obszarów wrażenie na wszystkich, którzy tutaj docierają, robią potężne klifowe wybrzeża. Najciekawsze i najbardziej imponujące z nich znajdują się na wyspie Mana, Klobučar oraz Rašip Veli. Skaliste brzegi Kornat są świetnym miejscem do uprawiania kajakarstwa morskiego.

Wyspy Elafickie

Archipelag Elaficki tworzy 13 maleńkich wysp na Morzu Adriatyckim. Największe z nich to Šipan, Lopud, Koločep oraz Jakljan, pozostałe nie są zamieszkane. Wszystkie charakteryzują się urozmaiconą linią brzegową - pływanie pomiędzy wyspami jest świetną rozrywką dla wszystkich amatorów kajakarstwa morskiego.

Dugi Otok

Wyspa Dugi Otok jest jedną z większych, należących do Chorwacji. Bardzo charakterystyczne są tutaj formy krasowe oraz wapienne skały - najwyższy szczyt wyspy osiąga ponad 300 m n.p.m. Kajakarstwo morskie może być tutaj prawdziwą przygodą, zwłaszcza, jeśli wybierzemy się na południowy-zachód wyspy, gdzie wybrzeże jest bardzo strome, skaliste i nieprzystępne. Na przeciwległej stronie wyspy kwitnie natomiast życie turystyczne - w tej części teren jest dużo bardziej łagodny i bezpieczny.
Na południowym-wschodzie wyspy rozciąga się malownicza zatoka Telašcica, stanowiąca część Parku Przyrodniczego o tej samej nazwie. Miejsce jest idealne na przystanek w czasie kajakowej wyprawy. Atrakcyjne są tutaj przede wszystkim klifowe wybrzeża, wysokością sięgające nawet 180 metrów.

Wakacje

Wypożyczenie kajaków w Chorwacji i wybranie się nimi w morską podróż stanowi świetne urozmaicenie każdych wakacji. Bardziej aktywnym turystom spodoba się na pewno pomysł kilkudniowego wypłynięcia kajakiem na otwarte morze. Wyprawa taka wiąże się na ogół z koniecznością niewielkiego przeszkolenia turystów, dzięki któremu dowiedzą się jak wypompowywać wodę z kajaka, jak zachowywać się podczas bliskiego spotkania ze wzburzoną falą, itd. W ciągu kilku dni można zobaczyć naprawdę wiele: adriatyckie wybrzeże jest bardzo urozmaicone, wiele tutaj wysp i wysepek, często niezamieszkanych. Opłynąć można w zasadzie każdą z nich, podziwiając przy okazji naturalne siedlisko egzotycznych gatunków roślin i zwierząt. Zapierające dech w piersiach widoki są niewątpliwie jednym z największych atutów tego rodzaju wyprawy.
O nocleg, wbrew pozorom, wcale nie jest tak trudno. Rezerwacja oczywiście nie jest nam potrzebna, często bowiem kierunek podróży ulega zmianie w czasie pływania. Mniejsze wyspy chorwackie są rzadko uczęszczane przez turystów, dlatego o miejsce w lokalnych hotelach czy pensjonatach nie będzie trudno. Tam, gdzie nie ma możliwości noclegu w żadnym ośrodku, na ratunek turystom wychodzą sami mieszkańcy wysp - na ogół nie ma problemu, jeśli poprosimy o nocleg jednego z nich. Można na tym tylko skorzystać, często bowiem lokalni mieszkańcy, w ramach uprzejmości, częstują swoich gości posiłkiem. Na wyspie należy oczywiście uzupełnić zapasy żywności i wody pitnej oraz dokładnie wysuszyć wnętrze kajaka - jeśli zaistnieje taka potrzeba.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.1202 s