Hvar Procesja wielkanocna
Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185
25741
Hvar - Procesja wielkanocna „Za Križem” światowe niematerialne dziedzictwo kulturalne Mieszkańcy wyspy Hvar od pięciu wieków uczestniczą w wielkanocnej procesji "Za Križem". Tradycja procesji sięga roku 1510, kiedy to podczas zamieszek na wyspie z niewielkiego krzyża w mieście Hvar popłynęły krwawe łzy. Procesja rozpoczyna się w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, kiedy z sześciu kościołów parafialnych w miejscowościach Jelsa, Pitve, Vrisnik, Svirč, Vrbanj i Vrboska pątnicy równocześnie wyruszają w kierunku wskazówek zegara. Dlatego podczas ośmiogodzinnej wędrówki krzyże nigdy nie mogą się spotkać, bowiem w przeciwnym razie - według wierzeń ludowych - byłaby to zapowiedź wielkiego nieszczęścia. Droga prowadzi od kościoła do kościoła, oświetlana jest lampkami i gąbkami nasączonymi olejem parafinowym, a w oknach domów ustawiane są świece. Na czele procesji niesiony jest 18-kilogramowy krzyż przez mężczyzn ubranych w białe tuniki, często bosych. Za nimi idą członkowie bractw w tunikach, a dalej wierni, którzy zatrzymują się po drodze w kościołach i kaplicach, gdzie czekają na nich księża. Nad ranem wszyscy wracają do swoich parafii. Podczas procesji pielgrzymi w ciągu ośmiu godzin przebywają odległość 25 kilometrów. Organizatorami są miejscowe bractwa zrzeszające wiernych. Motywem centralnym procesji jest Płacz Matki Bożej, ośmiozgłoskowy tekst pasyjny z XV wieku, wykonywany przez wybranych śpiewaków, nazywanych tu "kantaduri".
Procesja "Za Križem" to jeden z siedmiu obiektów chorwackich wpisanych na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kulturalnego świata UNESCO.
Wyspa Hvar jest najdłuższą, najbardziej słoneczną chorwacką wyspą, przez niektóre czasopisma turystyczne zaliczaną do dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. Od czasów starożytności znane jest jej ważne położenie strategiczne, a do naszych czasów zachowały się liczne zabytki z różnych epok.
Dzięki łagodnemu klimatowi, ciepłym zimom i niezbyt upalnym latom, na Hvar przybywają liczni goście, których przyciąga wspaniała przyroda, bogata historia i tradycja kulturalna, znakomita kuchnia, piękne plaże i kryształowo czyste morze.
Nocne życie i architektura kosmopolitycznego miasta Hvar, wycieczki statkiem na Wyspy Piekielne (Paklene otoke), żwirowe plaży koło miejscowości Jelsa, połączenie antyku i nowoczesności w miejscowości Stari Grad, rajskie plaże pod sosnami w miejscowości Zavala, egzotyka południowych stoków w miejscowościach Ivan Dolac, Sveta Nedjelja i Milna, atmosfera "małej Venecji" w Vrboskiej, pola lawendy w miejscowościach Gdinj, Zastražišće i Bogomolje, spokojne, ukryte zatoczki koło Sućuraja, to tylko zapowiedź wspaniałych przeżyć i wrażeń.
Na Hvar dojechać można ze Splitu lub Drvenika promem lub katamaranem do miejscowości Stari Grad, Jelsa, Sućuraj i Hvar.
W sezonie są także połączenia międzynarodowe z Włoch; Ancona - Hvar i Pescara - Hvar, a statki z Rijeki do Dubrownika zatrzymują się w Hvarze. Najbliższe międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Splicie, Dubrowniku i na wyspie Brač.
Źródło: CNTB
0
osób oceniło
ten artykuł
0
osoby lubią
ten artykuł
ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń
ten artykuł
To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię