Zakwaterowanie

Regiony

Baza wiedzy

Atrakcje w Słowenii

Metislogic sp. z o.o. sp. k.
ul. Sienkiewicza 63 / 2
90-009 Lodz, Polska
NIP 8971817185

Serwis
Słowenia zajmuje powierzchnię całkowitą wynoszącą 20.273 km i zamieszkana jest przez około 2 miliony ludzi. Słowenia choć jest niewielkim obszarowo państwem, oszałamia przyjezdnych mnogością atrakcji i możliwości spędzenia wolnego czasu.

Lublana

Stolica kraju, położona w jego centrum, jest największym miastem Słowenii. Dzięki dużej liczbie studentów, miasto tętni życiem i wypełnia przestrzenie pomiędzy pięknymi pałacami, barokowymi kościołami czy zielonymi skwerami.
Plac Preserena - ten piękny plac łączy śródmieście miasta ze starówką. Był zaprojektowany z myślą uczczenia pamięci najwybitniejszego poety słoweńskiego France Preserena. Teraz jest popularnym miejscem spotkań lublańskiej młodzieży, która szczególnie upodobała sobie cokół wokół pomnika wieszcza. Na placu czy też w jego sąsiedztwie znajdziemy przepiękne budowle jak wspaniały secesyjny budynek - Urbanceva hiša (Urbanca) z 1903 r., w którym mieści się dom towarowy Centromerkur. Po przekątnej placu, pod nr. 1, można podziwiać prawdziwy klejnot architektury secesyjnej - Ura (Šmalčeva hiša). Przy północnej stronie placu stoi Frančiškanska cerkev Marijinego Oznanjenja (franciszkański kościół Zwiastowania) z XVII w. Od strony zachodniej do świątyni przylega klasztor Franciszkanów ze wspaniałą biblioteką.

Stari trg - serce starego miasta. Niegdyś za domami po wschodniej stronie starego targu wiodły ścieżki na Wzgórze Zamkowe. W domach stojących nad rzeką budowano szerokie przejścia umożliwiające w razie powodzi przepływ wody.
Galeria Narodowa - w swoich zbiorach posiada pejzaże i portrety z XVII-XIX w., kopie średniowiecznych fresków, a w starym, południowym skrzydle wspaniałe rzeźby gotyckie. Ciekawostką są toalety w stylu art deco ,wyłożone czarnym marmurem i zielonym szkłem.
Tromostovje - potrójny most łączący Plac Preserena ze Starym Targiem. Tak niezwykłej konstrukcji nie odnajdzie się w żadnym innym miejscu na całym świecie.

Piran


Malowniczo położone miasto na samym końcu wąskiego półwyspu, zwane perłą weneckiej architektury gotyckiej. Z racji swych walorów, jest tłumnie nawiedzane przez turystów, zwłaszcza w określe letnim. Miasto zachowało swój średniowieczny charakter, będąc najlepiej zachowanym zabytkowym miastem wybrzeża adriatyckiego.

Portoroz

Portoroz czyli "Port róż" ,jest słoweńskim nadmorskim kurortem, słynącym z szerokiego wachlarza rozrywek, oferowanych odwiedzającym. Dwie imprezy są szczególnie warte polecenia. To Noc Istriańska, upamiętniająca XVII-wieczne regaty w zatoce oraz organizowany na początku września "chrzest marynarski" rekrutów szkoły marynarskiej. Wiele imprez odbywa się w dużym amfiteatrze Portorož Avditorij.

Alpy Julijskie

Zajmują część północno-zachodnią Słowenii i prawie w całości leżą w zasięgu Triglavskiego Parku Narodowego. Punktem centralnym jest szczyt Triglav ( 2864 m npm ),najwyższe wzniesienie Słowenii. Alpy Julijskie są bardzo malownicze, posiadają liczne wąwozy, kaniony, rzeki ze wspaniałą florą i fauną. Triglavski Park jest licznie odwiedzanym miejscem przez turystów, głównie dzięki licznym i świetnie oznakowanym szlakom turystycznym. Ze względu na duży ruch turystyczny, zwłaszcza w sierpniu i wrześniu, schroniska potrafią być nieziemsko zatłoczone.

Kras

Jest to wapienny płaskowyż rozciągający się między doliną Wipawy a Morzem Adriatyckim. Spotkamy tam dobrze rozwinięte formy krasu powierzchniowego a także podziemnego. Od nazwy regionów i zjawisk w nim zachodzącym, narodziło się pojęcie krasu. Słynne są jaskinie m.in. Dostojna czy Jaskinie Skocjanskie, które tworzą istny podziemny system jaskiń i grot.

Dolina Logarska

Większość jej obszaru jest ściśle chronionym parkiem krajobrazowym, który ma za zadanie ochronę ponad 30 stworzonych przez siły natury atrakcji. Zauroczą nas źródła, zaciekawią liczne jaskinie, oszołomią wodospady a szczyty górskie ogarną nas swoim majestatem. Największą atrakcją krainy jest wodospad o uroczej nazwie Rinka.

Jezioro Cerknica

Przeciekawe jezioro, którego fenomen polega na tym, że znika! Wynika to z położenia jeziora, które rozlewa się na kotlinie o płaskim dnie nad zapadniętą jaskinią krasową. Grota pełna podziemnych korytarzy, syfonów przez większą cześć roku pozostaje sucha jednak w porze opadów, ulega zatopieniu. Przy odpowiednio wysokim poziomie wody, z Cerkwicy korzystają wędkarze i amatorzy pływania, sportów wodnych. W czasie gdy jezioro pozostaje suche, rolnicy urządzają pole uprawne.

0 osób oceniło ten artykuł
osoby lubią ten artykuł

ten artykuł nie ma jeszcze żadnych ocen
Oceń ten artykuł

Opinie (0)

To miejsce nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Napisz opinię

Ostatnio odwiedzone

0.09 s